مدیران خودروعصر اعتبار

افزایش قیمت مسکن در اروپا

عصر ساختمان- کشورهای اروپای مرکزی و شرقی در میان مدت شاهد بیشترین افزایش قیمت و کشورهای جنوبی اروپا شاهد بیشترین کاهش در قیمت مسکن بوده اند.

افزایش قیمت مسکن در اروپا
نسخه قابل چاپ
جمعه ۱۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایسنا به نقل از مرکز آمار اتحادیه اروپا، داده های منتشر شده توسط مرکز آمار اتحادیه اروپا نشان می دهد که در بازه زمانی 2010 تا 2021، متوسط قیمت مسکن در سطح اتحادیه اروپا 34.1 درصد و متوسط اجاره بها 16.1 درصد افزایش داشته است.

  با این حال، در سه ماهه دوم امسال در مقایسه با سه ماهه قبل، قیمت خانه در اتحادیه اروپا 1.3 درصد و متوسط اجاره طی همین مدت 7.3 درصد افزایش داشته است.

  بررسی وضعیت مسکن کشورهای اروپایی نشان می دهد که کشورهای اروپای مرکزی و شرقی در میان مدت شاهد بیشترین افزایش قیمت و کشورهای جنوبی اروپا شاهد بیشترین کاهش در قیمت مسکن بوده اند.

  در بین کشورهای مختلف متوسط قیمت مسکن در استونی طی یک دهه اخیر معادل 133 درصد افزایش یافته است. از طرف دیگر لوکزامبورگ با 111 درصد، مجارستان با 109 درصد، لتونی با 91 درصد و اتریش با 87 درصد افزایش در رده های بعدی قرار دارند. 

  طی بازه زمانی فوق، بیشترین کاهش قیمت در یونان اتفاق افتاده که متوسط قیمت مسکن در این کشور در مقایسه با 10 سال قبل 28 درصد کمتر شده است و پس از این کشور نیز ایتالیا با 13 درصد کاهش، قبرس با هشت درصد کاهش و اسپانیا با سه درصد کاهش قرار دارند.

  همچنین در خصوص بازار اجاره، قیمت ها در 25 کشور از 28 کشور عضو (با احتساب انگلیس که در بازه فوق عضوی از اتحادیه اروپا بود) افزایش داشته است که در این بین، استونی با افزایش 142 درصدی قیمت ها رکورددار است و پس از این کشور نیز لیتوانی با 109 درصد و ایرلند با 66 درصد افزایش قرار دارند. از سوی دیگر اما متوسط قیمت اجاره بها در یک دهه اخیر در یونان 25 درصد و در قبرس سه درصد کمتر شده است.

  اتحادیه  اروپا شامل 27 کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی، فنلاند، بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارک، سوئد، کرواسی، جمهوری چک و رومانی است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی