مدیران خودروعصر اعتبار

افزایش مدت بازپرداخت وام مسکن ملی به ۲۰ سال

وزیر مسکن روحانی به رئیسی چه گفت؟

عصر ساختمان- در شرایطی که تا پیش از این مهلت بازپرداخت وام مسکن ملی ۱۲ سال بود، بر اساس اعلام وزیر راه و شهرسازی به ۲۰ سال افزایش یافت؛ او همچنین بیان کرد به رئیسی، رییس جمهور منتخب دوره سیزدهم گفته که شرایط فنی، اجرایی و نیروی انسانی برای ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی فراهم است.

وزیر مسکن روحانی به رئیسی چه گفت؟
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۲ تير ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، همزمان با افزایش سقف تسهیلات طرح اقدام ملی مسکن از 100 به 250 میلیون تومان، مدت بازپرداخت این وام هم از 12 به 20 سال افزایش پیدا کرد. این تغییرات در آیین‌نامه اجرایی طرح اقدام ملی مسکن مصوب 23 خرداد 1400 هیات وزیران انجام و 25 خردادماه به وزارت راه و شهرسازی ابلااغ شده است.

  محمد اسلامی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ با اعلام این خبر گفته است: تسهیلاتی که در این طرح پیش‌بینی شده به سازنده پرداخت می‌شود. میزان این تسهیلات تا سال پیش 100 میلیون تومان بود که امسال با تصویب در شورای پول و اعتبار، موفق شدیم مقدار آن را به 250 میلیون تومان برسانیم. اگر هزینه ساخت هر واحد مسکونی 400 میلیون تومان باشد، تا سال پیش این تسهیلات حدود یک چهارم هزینه ساخت مسکن را پوشش می‌داد، اما امسال این پوشش به حدود 60 درصد رسیده است و این یک توان‌افزایی قابل ملاحظه برای مردم در شرایط تورمی است. باید توجه داشت که دوره بازپرداخت این وام 20 ساله است و دوران ساخت هم در آن لحاظ شده است. بنابراین هرچه ساخت واحدهای زودتر به اتمام برسد، متقاضیان بهره بیشتری از این تسهیلات خواهند برد. 

  به رئیسی گفتم شرایط برای ساخت یک میلیون واحد فراهم است

  اسلامی در خصوص طرح ابراهیم رئیسی ـ رئیس جمهور ـ منتخب برای احداث سالیانه یک میلیون مسکن گفت: در جلسه‌ای به ایشان گفتم که سازوکار مهندسی و فنی و اجرایی و مصالح و نیروی کار برای این که در کشور سالانه یک میلیون مسکن تولید شود فراهم است، اما نکته حائز اهمیتی که وجود دارد توانمندسازی مردم و ایجاد شرایط برای مردم است تا استطاعت خرید داشته باشند و بتوانند، بخرند. بنابراین لازم است با سازوکارهایی قدرت خرید مسکن توسط مردم افزایش یابد.

  وزیر راه و شهرسازی با بیان این که ما آمار کل خانه های کشور را گرفته ایم، افزود: با استفاده از تقاطع داده‌های موجود 1 میلیون و 300 هزار واحد خانه خالی را شناسایی کرده ایم و در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار داده ایم و از مردادماه باید از آن ها مالیات اخذ شود. اما مساله اینجاست که سازمان امور مالیاتی روش ارائه آمار را قبول ندارد، بنابراین به روش دیگری در حال تهیه آمار هستیم تا ارائه کنیم.

  وی ادامه داد: به این منظور سامانه املاک و اسکان آماده شده است. متاسفانه جوسازی‌ها علیه این سامانه باعث شد که استقبال از آن کم باشد و تاکنون حدود 3 میلیون خانوار اطلاعات خود را در آن ثبت کرده‌اند. اما در ستاد کرونا مصوب شد که ثبت نام سامانه تا شهریور ادامه داشته باشد. اخذ مالیات از خانه‌های خالی بسیار مهم است و به نفع مردم است، چراکه این کار باعث می‌شود مسکن از یک کالای سرمایه‌ای به یک کالای مصرفی تبدیل و قیمت آن کنترل شود. حتی مطرح شدن نام سامانه املاک و اسکان باعث شد رشد قیمت مسکن متوقف شود.

  اسلامی گفت: از مرداد ماه طرح اخذ مالیات از خانه های خالی آغاز می‌شود. در واقع طبق قانون سازمان امور مالیاتی موظف است از مردادماه اخذ مالیات را آغاز کند.

  وی با اشاره به ثبت نام از متقاضیان مسکن ملی در پنج مرحله خاطرنشان کرد: در طرح اقدام ملی مسکن به صورت سیستمی و پیامکی حدود 2 میلیون و 500 هزار دریافت تقاضا داشتیم و در پالایشی که در پنج مرحله ثبت نام انجام شد، مشخص شد که مردم واجد شرایط حداکثر 530 هزار نفر هستند. اکنون برای این 530 هزار نفر برنامه‌ریزی کردیم، زمین تخصیص دادیم و پروژه ساخت مسکن تعریف کرده‌ایم.

  مسکن ملی در سه بخش دنبال می‌شود

  اسلامی با بیان اینکه طرح اقدام ملی مسکن در سه وضعیت پیگیری می‌شود، افزود: یکی از سه نوع طرح پیش‌بینی شده عمدتا در شهرهای کوچک و متوسط که در آن‌ها زمین کافی در اختیار داریم، انجام می‌شود. در این طرح زمین را به صورت گروهی به مردم واگذار می‌کنیم و مردم با نقشه طراحی شده توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان  و با هدایت بنیاد مسکن، با همت خود واحدهای مسکونی را احداث می‌کنند. این طرح برای حدود 135 هزار نفر اجرایی شده است. اکنون از نفراتی که به برای این طرح ثبت نام کردند، بخشی زمین را  در اختیار گرفتند و بخشی نیز واحدهای مسکونی خود را ساخته و افتتاح کرده‌اند. 

  وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: نوع دوم پروژه‌هایی هستند که به صورت مجتمع احداث می‌شوند و اکنون حدود 300 هزار نفر به این طرح‌ها معرفی شده‌اند. در این طرح پیمانکاران و سازندگان و انبوه سازان طی قراردادی مسئول ساخت این مجتمع‌ها می‌شوند. اکنون متقاضیان به این پروژه‌ها متصل شدند و بخشی از آنان در بانک افتتاح حساب کرده‌اند. نوع سوم نیز به کلانشهرها و شهرهای بزرگ اختصاص دارد که در آن پروژه‌ها به شکل مشارکنی با انبوه‌سازان احداث می‌شود. البته در کنار این سه طرح،  تفاهم‌نامه‌ها با سازمان‌های مختلف مانند نیروهای مسلح، آموزش و پرورش برای تامین مسکن فرهنگیان. وزارت رفاه برای تامین مسکن کارگران و بازنشستگان و وزارت جهاد کشاورزی نیز پیگیری می‌شود. در این تفاهم‌نامه‌ها برای سازمان‌هایی که هم زمین و هم امکانات و منابع مالی ساخت مسکن در اختیار داشتند، واحدهای مسکونی احداث می‌شود.

  احداث 530 هزار مسکن ملی در قالب 10 پروژه

  وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه احداث 530 هزار واحد مسکن ملی در سراسر کشور در قالب 10 هزار پروژه وارد فاز اجرا شده است، گفت: اکنون بخشی از این پروژه‌ها در دو مرحله افتتاح شده است. البته این طرح در تعداد انگشت شماری از شهرهای کوچک و عمدتا کوهستانی که وزارت راه و شهرسازی زمینی در اختیار ندارد و هنوز نتوانسته است زمین از مردم خریداری کند، شروع نشده است. اما از یک سو تعداد این شهرها و متقاضیانشان بسیار کم است و از سوی دیگر در این شهرها نیز در آستانه حل مشکل هستیم.

  تحویل 40 هزار مسکن ملی به متقاضیان تا کنون

  به گفته اسلامی، تاکنون 40 هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن به متقاضیان تحویل شده است. اینکه تا پایان سال 1400 چه تعداد واحد مسکونی دیگر احداث شود، بستگی به پرداخت مردم دارد. اگر مردم آورده خود را دیر پرداخت کنند، طبیعتا سازنده با مشکل مواجه شده و واحدهای مسکونی را دیر تحویل متقاضیان خواهد داد. اما با این حال پیش‌بینی  می‌شود که تا پایان سال 1400 بتوان حداقل احداث 150 هزار واحد مسکونی را در قالب طرح اقدام ملی مسکن به اتمام رساند.

  اسلامی در بخش دیگری از صحبتهای شب گذشته خود در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به اینکه نیاز مسکن شهری بر اساس مفروضات برنامه ششم توسعه سالانه 700 هزار واحد است، ادامه داد: از این تعداد 300 هزار واحد را سالانه مردم خود می‌سازند، بنابراین ما برای احداث مسکن شهری عدد 400 هزار واحد مسکونی در سال را هدف قرار داده و برای نیل به این هدف در یک بازه دو ساله، علاوه بر تکمیل 480 هزار واحد مسکن مهر باقی‌مانده، احداث 400 هزار واحد مسکن ملی را برنامه‌ریزی کردیم. امروز هم  احداث اکثر واحدهای مسکن مهر تکمیل شده و هم  احداث مسکن ملی را کلید زدیم.

  وی افزود: نیاز واقعی جامعه به مسکن در فرآیند ثبت‌نام برای طرح اقدام ملی مسکن مشخص می‌شود و آنچه پس از ثبت‌نام در این طرح و پالایش متقاضیان احصا شده، نیاز واقعی جامعه به مسکن است. از بین 2 میلیون و 500 هزار نفر متقاضی اولیه طرح اقدام ملی مسکن، 530 هزار نفر واجد شرایط بودند. این احتمال نیز که برخی از این طرح مطلع نبوده باشند، ضعیف است، چراکه تاکنون در 5 دوره برای طرح اقدام ملی مسکن  ثبت‌نام انجام شده است، تنها در آخرین مرحله، یعنی مرحله پنجم ثبت‌نام،   330 هزار نفر ثبت نام کردند که از این تعداد 130 هزار نفر واجد شرایط بودند. این مرحله از ثبت‌نام در 183 شهر و تقریبا همزمان با انتخابات انجام شده است و به دلیل شیوع بیماری کرونا تمام مراحل آن به صورت الکتورنیکی و به کمک گوشی موبایل انجام شده است. 

  وزیر راه و شهرسازی با اشاره به برنامه ریزی دقیق برای ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن گفت: در این طرح برنامه‌ریزی واقع بینانه و مکان محور انجام شده است. اکنون می‌دانیم متقاضی کیست؟  چه وضعیتی از نظر تمکن مالی دارد، در کدام شهر ساکن است و چه زمینی باید به او تعلق بگیرد؟  این منطق، یک جریان پابرجای برنامه دار است، یک اتفاق گذرا نیست که رخ داده و تمام شود. به همین دلیل نام آن را طرح اقدام ملی گذاشته‌ایم، چون متعلق به هیچ تفکر و جناح سیاسی نیست. 

  وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اجرای طرح بازآفرینی شهری و بحث حاشیه نشینی گفت: بزرگترین و تاسف بار ترین حاشیه نشینی کشور که به صورت آلونک است و حلبی آباد، در شهر چابهار است که ما به یاری خدا همین امسال و در همین ماه های آینده با قراردادی که با بسیج بسته ایم کل آن حلبی آباد را پاک و تبدیل به محیطی فاخر و متناسب با زندگی شهری می کنیم.

  وی ادامه داد: اکنون برای اولین بار پس از انقلاب در شرایط عادی و خارج از شرایط اضطراری 1000 واحد مسکن رایگان در چابهار در حال ساخت است. این واحدها به صورت طاق و رواق ساخته می‌شود که با فرهنگ مردم عزیز چابهار نیز همخوان باشد. همچنین برای رفع معضل حاشیه‌نشینی در مناطق مختلف کشور، برنامه وجود دارد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی