مدیران خودروعصر اعتبار

افزایش ۶۵ درصدی مهاجرت شهر به روستا

عصر ساختمان- رییس مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه مهاجرت شهر به روستا بیش از مهاجرت روستا به شهر بوده است، گفت: در سال ۱۳۹۸ سهم برآورد شده برای مهاجرت از شهر به روستا ۶۵.۴ درصد بوده است.

افزایش ۶۵ درصدی مهاجرت شهر به روستا
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۲ تير ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایرنا، علیرضا زاهدیان با اشاره به گزارش «بررسی سهم نیروی کار مهاجر غیر بومی در بازار کار کشور (بر اساس داده‌های طرح آمارگیری از نیروی کار مرکز آمار ایران)» اظهار داشت: این برآورد نشان می‌دهد در سال‌های 1396 تا 1398، مهاجرت شهر به روستا بیش از مهاجرت روستا به شهر بوده است.

  وی تصریح کرد: تعداد مهاجران شهر به روستا در سال 1396 برابر 49 هزار و 853 نفر، در سال بعد از آن برابر با 46 هزار و 788  نفر و در سال 1398 برابر با 50 هزار و 216 نفر بوده است.

  رییس مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: به عبارت دیگر، در سال 1396، 26 هزار و 744 نفر، در سال 1397، 12 هزار و 924 نفر و در سال 1398، 50 هزار و 216  نفر بیشتر از روستا به شهر مهاجرت  کرده‌اند.

  زاهدیان تاکید کرد: این پدیده را باید حاصل عوامل مختلف از جمله اثرات طرح حمایــت از توســعه و ایجــاد اشــتغال پایــدار در مناطــق روســتایی و عشــایری دانست که امید است با توجه ویژه محققین، عوامل مختلف و سهم هریک از آنها با روش‌های علمی تشریح و تبیین شود.

  وی همچنین خاطرنشان کرد: مهاجرت داخلی و بین المللی یکی از موضوعاتی است که باید از دیدگاه رفاه و تامین اجتماعی نیز مورد توجه ویژه قرار گیرد.

   طرح اشتغال روستایی یکی از طرح‌هایی است که از سال 1396 توسط «حسن روحانی» در روستاها و مناطق زیر 10 هزار نفر جمعیت به اجرا درآمد.

  به کمک طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری فضای اشتغال و کسب و کار در سطح روستاها با تغییر و تحولات اساسی روبه رو شد و باعث کاهش نرخ بیکاری و ماندگاری ساکنین روستا شد. همچنین با اجرای این طرح سهم اشتغال روستایی از سبد اشتغال کشور از سه درصد قبل از اجرای طرح به 29 درصد تا سال 1399 افزایش یافت.

  برنامه دولت برای اختصاص 1.5 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی جهت اجرای طرح اشتغال روستایی و اذن رهبر معظم انقلاب برای برداشت آن، طی سه سال گذشته، مبلغ 20 هزار میلیارد تومان وام برای اجرای طرح‌های اشتغال پایدار در اختیار روستاییان قرار گرفت.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی