مدیران خودروعصر اعتبار

معاون وزیر راه خبر داد؛

افتتاح ۷ هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی در هفته آینده

عصر ساختمان- یک مقام مسئول گفت: هفته آینده ۷ هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی دیگر را افتتاح خواهیم کرد و بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، هر ماه چند هزار واحد مسکونی به بهره‌برداری می‌رسد.

افتتاح ۷ هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی در هفته آینده
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از مهر، سی و یکمین جلسه ستاد بازآفرینی استان تهران با موضوع بررسی عملکرد و تقدیر از فرمانداری‌ها و شهرداری‌های فعال در بازآفرینی شهری با حضور مهدی عبوری معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران و انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران و رئیس ستاد برگزار شد.

  در این نشست پس از ارائه گزارش توسط محمود محبت‌خواه مدیرکل راه و شهرسازی و دبیر ستاد بازآفرینی استان تهران، عبوری دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار کشور گفت: در استان تهران در بخش بافت‌های ناکارآمد که شامل بافت‌های فرسوده، بافت‌های تاریخی و سکونتگاه‌های غیررسمی می‌شود، اتفاقات خوبی رقم خورده است و شاهد مصوبات قابل توجهی برای بهبود امور در بافت‌های ناکارآمد بوده‌ایم. تلاش‌هایی که در این مدت با مدیریت فرماندار تهران انجام شد و زحمات دکتر علی اکبری و همکارانشان در سازمان نوسازی شهرداری تهران که جهادی پای کارآمدند و اتفاقات بزرگی را رقم زدند، ارزنده است.

  عبوری با بیان این که تا قبل از مصوبه اخیر الحاقی به محدوده ناکارآمد شهر تهران، از مجموع 65 هزار هکتار، 3 هزار و 200 هکتار یعنی 5 درصد از مساحت شهر تهران را بافت فرسوده تشکیل می‌داد، تصریح کرد: در این 5 درصد بیش از 321 هزار واحد مسکونی با جمعیت بالغ بر یک میلیون و 150 هزار نفر زندگی می‌کردند. شرکت بازآفرینی شهری ایران بر اساس قانون مکلف است با همکاری دستگاه‌هایی مانند وزارت کشور، وزارت راه و شهرسازی، شهرداری‌ها و باقی دستگاه‌های عضو ستاد سالانه 10 درصد از این بافت‌ها را نوسازی کند، همچنین در شهر تهران از سال 1390 تا 1400 که 8 سال آن در دولت فعلی بوده است، 40 درصد از این بافت‌ها به طور متوسط سالانه 4 درصد نوسازی شده است که اتفاق مهمی است و تهران بیشترین میزان نوسازی در کشور را به خود اختصاص داده که این امر جای تقدیر دارد. هر چند از برنامه مکلف عقب‌تر هستیم اما با توجه به تخصیص منابع و مشکلات پیش رو می‌توان گفت کار به شکل مناسب انجام شده است.

  مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با یادآوری این که ماده 16 قانون نوسازی و حمایت از تولید و عرضه مسکن که در سال 88 به تصویب رسید، بر حمایت از تولید مسکن تاکید دارد، عنوان کرد: بر این اساس 50 درصد از هزینه‌های صدور پروانه را دولت تقبل کرده و 50 درصد باقی را نیز شهرداری تهران بر عهده گرفته است و باقی شهرداران نیز تا امروز بخش وسیعی از این امر را به تصویب شورای اسلامی شهرهای خود رسانده‌اند.

  وی در این باره ادامه داد: از 2 هزار و 500 میلیارد تومانی که طی این سال‌ها به عنوان تخفیف صدور پروانه به بافت‌های فرسوده تعلق گرفته است، بیش از هزار و 200 میلیارد تومان آن مربوط به تهران است که رقم قابل توجهی است. دولت نیز تا پایان سال 1397 تمام این تخفیفات را تسویه کرده و فقط هزینه‌های مربوط به سال‌های 98 و 99 باقی مانده است که اخیراً توسط شهرداری‌ها در سامانه بدهی‌های سالانه دولت ثبت شده و شرکت بازآفرینی شهری ایران با پیگیری سازمان برنامه و بودجه در حال تأمین و تخصیص به سایر شهرداری‌هاست.

  مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در ادامه با اشاره ساخت واحدهای مسکونی توسط این شرکت عنوان کرد: در طرح اقدام ملی مسکن، نوسازی 100 هزار واحد مسکونی بر عهده شرکت بازآفرینی شهری ایران گذاشته شد که از این میزان تاکنون 40 هزار واحد مسکونی به ما تخصیص یافت که این 40 هزار مورد را به بانک عامل معرفی کردیم و از سوی بانک عامل نیز 40 هزار فقره وام پذیرش شده است که از این تعداد آبان سال گذشته 6 هزار و 500 واحد مسکونی با حضور رئیس جمهور افتتاح شد و 7 هزار و 300 واحد مسکونی دیگر نیز هفته آینده افتتاح خواهد شد بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده هر ماه چند هزار واحد مسکونی به بهره‌برداری می‌رسد.

  به گفته عبوری از 7 هزار و 300 واحدی که روز یکشنبه با حضور وزیر راه و شهرسازی افتتاح خواهد شد، بیش از 2 هزار و 300 واحد مربوط به استان تهران است که رتبه اول را در بین شهرهای کشور دارد. او ادامه داد: در کنار اعطای تسهیلات تبصره‌ای و ارزان قیمت، تخفیفاتی که شهرداری‌ها آن را به عنوان یک اهرم به عنوان نوسازی بافت‌های فرسوده در نظر می‌گیرند، تخفیفات سازمان نظام مهندسی، مصوبات دولت در خصوص بیمه و مالیات به ساخت وساز پکیج مناسبی را به وجود آورده که باعث می‌شود روند نوسازی در کشور سرعت بگیرد. عبوری با اشاره به این که اخیراً نیز با پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی و موافقت هیأت وزیران این تسهیلات افزایش چشمگیری داشته است، تاکید کرد: امروز حدود 80 درصد هزینه ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده مشمول تسهیلات فوری و مناسبی از سوی دولت می‌شود، برای مثال چنانچه توسعه‌گر یا سازنده دارای صلاحیت ماده 4 از شرکت بازآفرینی شهری ایران باشد و از فناوری‌های کاهش مصرف انرژی استفاده کند، 300 میلیون تومان تسهیلات دریافت می‌کند که 120 میلیون تومان آن تبصره‌ای و با سود 9 درصد و 180 میلیون تومان مابقی با سود 18 درصد است.

  همچنین میزان ودیعه برای واحدهایی که برای نوسازی نیاز به ودیعه مسکن دارند، افزایش یافته و تا 60 میلیون تومان ودیعه مسکن با سود 4 درصد در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

  وی با تاکید بر این که باید متناسب با مشکلات روز بافت‌های ناکارآمد در این خصوص تصمیم‌گیری شود، افزود: متأسفانه در استان تهران از 46 شهر و 16 شهرستان فقط 8 شهر دارای طرح مطالعاتی است که از فرماندار تهران درخواست می‌کنم دستور دهند تا به سرعت و با همکاری شهرداری‌ها تهیه طرح مطالعاتی شهرها در دستور کار قرار گیرد تا مطالعات به روز شهرها را داشته باشیم و بر اساس این مطالعات تصمیم‌گیری‌ها انجام شود.

  این مقام مسئول در ادامه به ارتباط مستقیم مدیرکل راه و شهرسازی تهران با شهرداری‌ها اشاره کرد و گفت: قطعاً مشکلات موجود با همکاری و هماهنگی بین نهادهای عمومی غیردولتی و مجموعه‌های دولتی قابل حل است، هر چند این مشکلات از سال‌های دور تا امروز انباشت شده است اما می‌توان سرعت خدمات‌رسانی به ساکنان بافت‌های ناکارآمد را افزایش داد.

  به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی در انتهای سال 97 طی تفاهمنامه‌ای که بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه و صندوق توسعه ملی منعقد شد، بیش از 3 هزار و 700 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی با موافقت مقام معظم رهبری برای حمایت از این بافت‌ها اعتبار تأمین شد. او در این باره توضیح داد: از این میزان هزار و 500 میلیارد تومان آن به صورت بلاعوض برای اجرای پروژه‌ای رو بنایی و زیر بنایی و 2 هزار و 200 میلیارد تومان به عنوان پشتیبانی تسهیلات تبصره‌ای در نظر گرفته شد. تا امروز از هزار و 500 میلیارد تومان تبصره 18، 900 میلیارد تومان آن تخصیص 100 درصدی پیدا کرده است و 600 میلیارد تومان مابقی بر اساس پیشرفت پروژه‌های اجرایی توسط سازمان برنامه و بودجه تخصیص خواهد یافت.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • شماره ۱۷ و ۱۸
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    آخرین بروزرسانی ۳ سال پیش
    آرشیو